![]() |
"Simpsonovci" |
![]() |
"Simpsons, The" |
Keď si Matt uvedomil, že animovanie jeho komiksu Life in Hell by videlo k zrušeniu autorských práv na jeho životnú prácu, preto sa rozhodol, že si zvolí inú cestu. Za pár minút v časovom strese vymyslel na chodbe pred Brooksovou kanceláriou nové postavy, ktoré pomenoval Homer, Marge, Bart, Lisa, Maggie a dedko Abraham. Takto vytvoril rodinu Simpsonovcov (priezvisko vlastne znamená "Son of A Simpleton", čiže syn hlupáčika), pričom mená postáv rozdelil pomerne jednoducho po svojej rodine. Homerovi dal meno po svojom otcovi, Marge (Margaret) po svojej mame, Lisu a Maggie pomenoval po svojich dvoch sestrách. Jednu z hlavných postáv nazval Bart, pretože je to prešmyčka (anagram) slova "brat" (v slov. niečo ako "nezbedník"), pričom vzorom mu bol jeho starší brat Mark a on sám.
Tracey Ullman Show
Prvá epizóda s názvom Good Night (Dobrú noc) bola odvysielaná 19. apríla 1987, posledná 21. mája 1989 6 mesiacov pred prvou "klasickou" epizódou. Celkovo bolo vyprodukovaných 48 epizód v troch sériách. Skeče sa stali veľmi populárne, nakoľko reprezentovali klasickú vzorku obyčajnej priemernej americkej rodiny. Skeče neboli nadabované do češtiny, avšak dve časti sa objavili v epizóde zo 7. série 138. slavnostní epizoda (The Simpsons 138th epizode Spectacular).
Všetky príbehy boli napísané a naskicované Mattom Groeningom. Kresby rodinky boli kostrbaté, pretože Matt si myslel, že ich pošle animátorom, ktorí ich vyhladia; no oni len obtiahli jeho náčrty. Animácia bola produkované v štúdiu Klasky Csupo, spolu s Wesley Archerom, Davidom Slivermanom a Billom Koppom, ktorí bol animátormi počas prvých sérií. Georgi Peluse koloroval postavy a on bol ten, kto sa rozhodol, že postavy urobia žlté. Animácia je značne odlišná od tej, ktorú poznáme teraz, no v posledných dieloch sa už blížila k tej, ktorá sa objavila v 1. sérii.
Postavy boli nadabované rovnakými ľuďmi ako v najnovších epizódach známych z pôvodného znenia Simpsonovcov. Dan Castellaneta daboval Homera a Abrahama Simpsona a tiež klauna Krustyho. Homerov hlas však znie dosť odlišne v porovnaní s klasickými epizódami. Julie Kavner, Nancy Cartwright a Yeardley Smith prepožičali svoje hlasy Marge, Bartovi a Líze v tomto poradí.
Skeče boli vysielané počas prvých troch rokov pôsobenia Tracey Ullman Show. V štvrtej a poslednej sérii The Tracey Ullman Show už skeče neboli. V prvých dvoch sériách týchto skečov boli príbehy rozdelené na tri alebo štyri časti, v tretej už išlo o celý príbeh v jednom skeči. Sama Tracey Ullman vyvolala súdny spor, tvrdiac, že jej šou bola zdrojom úspechu Simpsonovcov a preto by mala mať podiel na zisku. V tomto spore však proti FOXu neuspela.
V roku 1989 premenil tím producentov Simpsonovcov na polhodinový animovaný seriál pre Fox. Tím bol zložený z ľudí, ktorí dnes patria do animátorského štúdia Klasky Csupo. Jim Brook si u spoločnosti Fox vyboxoval zmuluvu, ktorá zabezpečovala, že Fox sa nemôže starať do obsahu seriálu. M. Groening povedal, že jeho cieľ pri tvorbe seriálu bol ponúknuť divákom alternatívu k tomu, čo on nazýva televízny odpad pre masy, ktoré sledovali. Prvou epizódou sa stala epizóda s názvom Vánoce u Simpsonových (Simpsons Roasting on an Open Fire), namiesto pôvodne plánovanej Hezkej večer (Some Enchanted Evening), kvôli problémom s kvalitou animácie v ňom. Česká televízi však ako premiérovú epizódu odvysielala 8. januára 1993 práve Hezkej večer. Je to spôsobené tým, že produkčný kód tejto epizódy je 7G01 a Vánoce u Simpsonových majú produkčný kód 7G08 takže na ČT bol odvysielaný až ako 8. epizóda.
Simpsonovci boli prvým televíznym seriálom siete Fox, ktorý sa umiestnil medzi 30. najpopulárnejšími seriálmi roku. Jeho úspech dokonca prinútil Fox zaradiť Simpsonovcov do vysielania v takom čase, aby mohli súperiť so sitcomom The Cosby Show (Šou Billa Cosbyho), tento krok však iba ubral zo sledovanosti seriálu.
Seriál bol od začiatku kontroverzný. Neposlušnosť vtedajšej hlavnej postavy Barta, ktorému sa často jeho výstrelky prepiekli bez akéhokoľvek trestu, ho pomohli niektorými rodičmi zaškatuľkovať ako zlý vzor pre deti. V tom čase dokonca vtedajší americký prezident George Bush starší povedal, že americkú rodinu je treba preformovať, aby sa viac podobala na Waltonovcov (TV seriál zo 70-tych rokov) a menej na Simpsonovcov. Niekoľko amerických škôl dokonca zakázalo nosiť do školy akékoľvek predmety so simpsonovskou tematikou ako aj tričká, ako napríklad tričko s Bartom a nápisom "Nespratník ('A som na to pyšný, kámo!')" "Underachiever ('And proud of it, man!')". Napriek tomu sa počas prvých 14. mesiacov predaja podarilo vygenerovať zisky v hodnote $2 miliárd dolárov vďaka predaju vecí zo Simpsonovcami.
Presne 9. februára 1997 prekonali Simpsonovci seriál Flinstoneovci s epizódou 8.série Představují se Itchy, Scratchy a Poochie ("The Itchy & Scratchy & Poochie Show" ako najdlhšie bežiaci animovaný seriál v takzvanom prime-time teda hlavnom vysielacom čase v Amerike. V roku 2004 nahradili Simpsonovci seriál The Adventures of Ozzie and Harriet (1952 - 1966) ako najdlhšie bežiaci animovaný alebo hraný sitcom v Spojených Štátoch. V októbri 2004 na chvíľu predbehol Scooby-Doo Simpsonovcov ako animovaný seriál s najväčším počtom epizód. No Scooby-Doo bol zrušený v apríli 2005 s počtom epizód 371 a Simpsonovcom sa podarilo túto hranicu prekonať ešte pred koncom 17. série. Niektoré zahraničné animované seriáli však hravo prekonajú aj Simpsonovcov. Napríklad Japonský anime seriál Doraemon má na svojom konte viac ako 600 epizód.
So svojimi 19. sériami (2007-2008) sa už len o jednu sériu Simpsonovci priblížia seriálu Gunsmoke , ktorý mal celkovo 20 sérií. Aj keď počet epizód tohto seriálu je omnoho vyšší – konkrétne 635. Za súčasných vysielacích podmienok sa Simpsonovcom nemôže podariť podobný výkon pokiaľ nedosiahnu 29 sérií.
Úpadok Simpsonovcov a kritika zo strany fanúšikov.
Počas mnohých rokov kritici vyzdvihovali dôvtip, inteligenciu a realizmus v nových epizódach. Avšak v polovici 90-tych rokov sa začal postoj kritikov ako aj fanúšikov meniť. Niektorí z nich začali hovoriť o tom, že seriálu už dochádza šťava. Do roku 2000 už mnohí fanúšikovia stratili ilúzie, že by sa to mohlo zlepšiť. Dej seriálu sa posunul z viac-menej na niektorej z postáv založeného deja k tomu, čo mnohí nazývajú prílišné zdôrazňovanie šaškovania napríklad Homera.
V roku 2003 pri príležitosti osláv 300. epizódy s názvom Bart na volné noze (Barting over - s14) uverejnil USA Today dva články o Simpsonovcoch: výber 10 najlepších epizód od webmasterov najrozsiahlejšej fanstránky o Simpsonovcoch - The Simpsons Archive a výber 15 najlepších epizód podľa scenáristov. Najnovšia epizóda z rebríčka fanúšikov bola epizóda Homerova Fobie ("Homer's Phobia") z 8. série; najnovšia epizóda z rebríčka scenáristov bola Cena smíchu ("Behind the Laughter") z 11. série, pričom v tej dobe bola aktuálna 13. séria.
Napriek kritike si Simpsonovci dokázali získať širokú divácku základňu a prilákať nových fanúšikov. No prvé série dokázali k obrazovkám prilákať priemerne 13,4 milióna divákov, zatiaľ čo napríklad 17. séria už iba 9,2 milióna. Počas rozhovoru v apríli 2006 Matt Groening povedal, "Ešte skutočne nevidím koniec na dohľad. Myslím si, že je možné, že sa seriál stane finančne neakceptovateľný...ale práve teraz je čo sa týka kreatívnosti rovnaký ak nie lepší ako kedykoľvek predtým. Animácia je neuveriteľne detailná a nápaditá a v príbehoch sa dejú veci, ktoré sme ešte nerobili. Takže z pohľadu kreatívnosti neexistuje dôvod skončiť.Simpsonovci (The Simpsons) je americký animovaný sitcom vytvorený Mattom Groeningom pre televíznu sieť Fox. Je to satirická paródia na životný štýl americkej strednej vrstvy. Hlavnými predstaviteľmi sú už ako aj samotný názov naznačuje členovia rodinky Simpsonovcov, ktorá reprezentuje práve takúto stredostavovskú vrstvu obyvateľstva. Členovia rodiny sa volajú Homer, Marge, Bart, Lisa a Maggie. Seriál je zasadený do fiktívneho mestečka Springfield a zosmiešňuje mnoho ľudských vlastností, ako aj americkú kultúru, spoločnosť ako celok a aj samotnú televíziu.
Simpsonovci sa rýchlo stali ťahákom stanice Fox a získali mnohé ocenenia. Magazín Time ho 31. decembra 1999 vymenoval za najlepší televízny seriál 20. storočia a 14. januára 2000 mu bola dokonca pridelená hviezda na Hollywoodskom chodníku slávy. Momentálne je to najdlhšie bežiaci americký sitcom a animovaný program. Homerova nezabudnuteľná fráza D'oh sa ocitla ako plnovýznamové slovo v oxfordskom slovníku a Simpsonovci ovplyvnili mnoho ďalších animovaných seriálov orientovaných na dospelých (Family Guy, American Dad).
Počas 18. sérií Simpsonovci dosiahli 400 epizód a momentálne je v produkcii ďalšia - 19. séria. 27. júla 2007 sa do kín dostal prvý celovečerný film Simpsonovcov The Simpsons Movie (Simpsonovci vo filme).
Žáner: | animovaný komediálny seriál |
Tvorca: | Matt Groening |
Premiéra v USA: | 17. december 1989 |
Stav: | aktívny (vysielanie zatiaľ do 19. série) |
Trvanie jednej časti: | 20 - 23 min |
Vysiela sa: | vo viac ako 99 krajinách sveta |
Nadabované do: | 26 jazykov |
Zvučku zložil: | Danny Elfman |
Domovská stanica: | Fox |
Formát obrazu: | 480i (SDTV) |
Čo sú Simpsonovci už asi všetci vieme, ale poďme si to zhrnúť. Písal sa rok 1987 a vtedy pomerne neznámemu komixovému karikaturistovi Mattovi Groeningovi zvoní telefón. Volá mu James L. Brooks, ktorému sa zapáčili jeho kresby v komixe Live in Hell a chcel urobiť aby urobil pár kreslených „skečov" pre šou Tracey Ullmanovej. Najprv chcel použiť tie isté postavy z Live in Hell, ale nakoniec v čakárni Jamesa L. Brooksa vymyslel niečo iné – animované postavy jednej „obyčajnej rodinky". Pomenoval ich podľa svojej rodiny.
Kresba bola od tej dnešnej značne odlišná, ale aj tak u ľudí vzbudila úspech a to dokonca taký, že sa rozhodli natočiť 1 celú epizódu s už zmenenou kresbou – "Vianoce u Simpsonových" (Simpsons Roasting on an Open Fire). Ale ani vtedy ešte Matt nevedel, že sa mu podarilo naštartovať najdlhšie vysielaný animovaný seriál na svete. Vysielajú sa (článok z roku 2007) už neuveriteľných 20 rokov!
Charaktery sa za ten čas samozrejme vyprofilovali, ale hlavná myšlienka je stále rovnaká. Otec rodiny – Homer je milý, tučný plešatý chlap z podpriemernou inteligenciou. Matka – Marge je starostlivá dobrá žena, až moc racionálna a preto to nemá v rodine ľahké. Bart je chlapec, proti ktorému sa protestovalo v minulosti viac ako proti Mickey Mouseovi v 20-tych rokoch minulého storočia – rodičia tvrdili v oboch prípadoch, že kazí mládež. Líza je extrémne inteligentná a nadaná a svoj talent nevie bohužiaľ pri svojej rodine využiť. Maggie je ešte malé dieťa a je v seriáli až na pár výnimiek viac menej do počtu. Na začiatku sa začínalo iba s pár postavami, ale množstvo postáv, ktoré v Simpsonovcoch možno vidieť v dnešnej dobe je priam neuveriteľné. Majú zastúpenie pre každé ľudské povolanie a parodujú naozaj ešte viac ako iné seriály. Mnoho seriálov má napríklad „blbého policajta", ale šerif Wiggum skrátka prekoná všetkých – je to dement na druhú.
Takisto sa seriál snaží poukazovať na ľudské predsudky a stereotypy – napríklad Taliani v seriáli sú iba mafiáni a majitelia pizzerií. Takisto si robí srandu aj z amerického konzumného spôsobu života. Ale žiadny národ nebol ešte v Simpsonovcoch natoľko zosmiešnený ako národ francúzsky. V každej druhej epizóde je nejaká narážka na Francúzsko – možno je to iba sranda a možno niekto s scenáristov Francúzov nenávidí.
Ale aj tento seriál tak ako iné sa neobišiel bez problémov. Nebol by som asi fanúšik, keby som neupozornil na negatíva. Sú tu aj také, za ktoré scenáristi nemôžu – napríklad smrť Phila Hartmana a tým dané skončenie vystupovania postáv herca Troya McClura a právnika Lionela Hutza. Ďalej sú to rôzne chyby deju a je ich naozaj dosť a to nepočítam chyby vyplývajúce s toho, že postavy nestarnú.
Ale čo je najhoršie sú takzvané vatové diely. Má ich každý seriál, ale niekedy mám pocit, že toto scenáristi spravili naschvál, pretože neverím že tí istí ľudia čo napríklad vymysleli skvelú epizódu "Bart táborníkem" (s05) sú schopní pustiť do sveta niečo tak príšerné ako "Filmy, v niž si Simpsonovi zahráli" (s08) alebo "Všichni zpívají a tančí" (s09), ktoré pozerať je vyslovene utrpením. Ďalšou zmenou je kresba. Tá ma vlastne asi 4 časti. Najprv to bola kresba Tracey Ullman Show, neskôr kresba 1-4 série, potom 4-12 (na Bartovi je vidieť zmenu oproti prvým 4. najlepšie) a bohužiaľ od dvanástej série nastúpil počítač a podľa mňa to kresbe neprospelo, je síce taká presná, ale mne ja jednoducho ručne kolorované diely páčili viac.
Springfield je fiktívne mesto, do ktorého je zasadený TV seriál Simpsonovci, založený Jebediahom Springfieldom, nachádza sa pri Shelbyville.
Springfield vyzerá skôr ako malé mestečko ako nejaká veľká metropola. Sú tu atómová elektráreň, základná škola, malý baseballový štadión, letisko, prístav, niekoľko špecializovaných obchodných štvrtí a Bar u Vočka (Moe's Tavern) (bar ktorý, prevádzkuje Vočko (Moe Syzslak)).
Presná pozícia Springfieldu je už dlho námetom pre rôzne situácie v seriáli, založené na fakte, že každý štát v USA má aspoň jednu komunitu s takýmto menom.
Najbližšie susediace mesto je Shelbyville. Je medzi nimi silná rivalita, datujúca sa už súperením medzi ich zakladateľmi - Jebediahom Springfieldom a Shelbyvilleom Manhattanom. Lisa objavila, že Jebediah Springfield bol v skutočnosti Hans Sprungfeld - krvilačný pirát a nepriateľ Georgea Washingtona, ale rozhodla sa, že mýt o založení Springfieldu by mal byť zachovaný vo svojej pôvodnej podobe.
Mesto je rozdelené do viacerých mestských častí, ktoré zahŕňajú: Bum Town, Čínska štvrť, Crackton, východný Springfield, Grécka štvrť, Junkieville, Little Bangkok, Little Italy, Little Newark, Lower Eastside, Pressboard Estates, Recluse Ranch Estates, Skid Row, Springfield Prístav, Springfield Heights, Springshire, Tibetskú štvrť, západný Springfield, horľavú, homosexuálnu a ruskú štvrť. V mnohých epizódach sa rozloženie mesta odlišuje ako aj umiestenie budov v meste.
Masmédiá v Springfielde
Toto mestečko bolo založené v roku 1796. Jeho zakladateľom je Jebediah Springfield, ktorý má v meste aj svoju sochu, konkrétne v centre.
Čo sa týka názvu, tak ten si Matt Groening vybral zrejme z toho dôvodu, že Springfield je jedno z najobvyklejších mien pre mesto v Spojených štátoch. Asi sa mu nechcelo vymýšľať nič špeciálne.
Zaujíma vás kde sa presne nachádza Springfield? Ak ste sa na túto otázku už pokúšali nájsť odpoveď, určite budete vedieť, že žiadna presná odpoveď nie je. Sme si istí, že Springfield sa nachádza v Spojených štátoch. Ale ak by ste sa pokúsili vydedukovať presnú pozíciu mesta vynechávaním jednotlivých štátov, v ktorých nemôže byť, museli by ste vyškrtnúť skoro všetky. Touto otázkou sa veľmi podrobne zaoberá stránka compuglobalhypermega.net, na ktorej nájdete ešte 13 štátov, ktoré by mohli byť domovom pre Springfield. Scenáristi radi používajú zatajenie respektíve zabránenie prezradenia miesta v samotných epizódach akýmisi "náhodami". Ak sa niekedy predsa len dozvieme, kde sa Springfield skutočne nachádza, je dosť možné, že v niektorej z epizód natrafíme na detail, ktorý bude s týmto umiestnením v rozpore. V každom prípade, sa to určite ešte dlho nedozvieme.
Simpsonovci momentálne bývajú na Evergreen Terrace 742 v Springfielde. Predtým sa pár krát sťahovali, ale teraz viac menej zakotvili definitívne na tejto adrese. Napriek rôznym katastrofám, ktoré tento dom postihli, zostáva stále rovnaký. Je to typický malomestský americký dom, v akých bývajú typickí Američania. O to koniec koncov Mattovi Groeningovi aj išlo. Simpsonovci susedia s rodinou Flandersovcov, druhých susedov veľmi často v seriáli nevídame.
Je to ružovo-oranžový dvojpodlažný dom s garážou, pivnicou a podkrovím. Dole sa nachádza kuchyňa so schodami do pivnice, obývačka, jedáleň, garáž, "druhá obývačka" (Rumpus room - vidíme veľmi zriedkavo - Homer tam relaxoval v epizódach Drobné kiksy nad komiksy - s02 a Velký bratr - s04, odkiaľ mohol pozorovať bitku chlapcov na Bartovom dome na strome) a práčovňa. Na poschodí sa nachádza rodičovská spálňa (s kúpeľňou), Bartova izba, Lízina izba a Maggieina izba, kúpeľňa a nejaké "prázdne" izby, často zobrazované na iných miestach v rozličných epizódach. Nájdeme tu aj otvor do podkrovia. Viac detailov nájdete na mapke domu nižšie. V Špeciálnom čarodejníckom dieli IV (s05) je v obývačke za knižnicou portál, ktorý vedia do trojrozmerného sveta (v týchto špeciálnych epizódach sa ale všetko vymyká z normálu).
Záhrada vzadu je oplotená dreveným kolíkovým plotom a kríkom, obsahuje strom na ktorom má Bart svoj domček (treehouse - odtiaľ aj názov pre Špeciálne čarodejnícke diely - Treehouse of Horror) a terasu.
Vybavenie domu sa taktiež často mení v závislosti od epizód. Niekedy majú doma ping-pongový stôl inokedy zmäkčovač vody. V suteréne je vždy práčka a sušička a veľká Olmecká socha, ktorú dostali od pána Burnsa. Tu dole Homer napríklad potajomky vyrábal alkohol, aby mesto počas zákazu alkoholu malo svoje zdroje.
Dom je často zobrazovaný ako polorozpadnutý a ošarpaný, kde strecha zateká a kuchyňa sa rozpadá. V rámci gagov sa v dome nachádzajú neobvyklé veci ako azbest, toxický odpad, skrytý poklad alebo mláďa dinosaura. Dokonca občas môžeme vidieť mačku Simpsonovcov Sňehulku 2 medzi stenami. Avšak Marge sa snaží izby, v ktorých sa zdržiavajú udržiavať v dobrom stave. Frank Grimes (smoliar a Homerov kolega z epizódy Homerův nepřítel - s08) popísal tento dom ako palác.
Ďalšie adresy